SUMMA

Logo Interreg Italy - Croatia_SUMMA

Projekt "SUMMA - Održiva multimodalna mobilnost u Jadranskom priobalju i zaleđu" cilja razviti i unaprijediti održivu intermodalnu mobilnost u Talijansko-Hrvatskom Jadranskom obalnom i ruralnom području implementiranjem prekograničnih strategija i provedbom pilot akcija koje će omogućiti bolju povezanost između luka, obalnih mjesta i unutrašnjosti te osigurati povezanost s TEN-T mrežom.

Projekt okuplja partnere iz različitih Talijanskih i Hrvatskih regija kako bi razvili i implementirali strategije koje smanjuju ovisnost o privatnim vozilima, smanjuju emisije ugljika i promiču ekološki prihvatljive mogućnosti putovanja. Izazovi kojima se bavi projekt zajednički su za programsko područje; stoga je potrebna prekogranična suradnja kako bi se pronašla rješenja koja će proizvesti korisne učinke ne samo na lokalnoj i regionalnoj razini nego i u širem prekograničnom području.

Ulaganjem u infrastrukturu i inovativna rješenja mobilnosti, projekt nastoji stvoriti besprijekornu i učinkovitu prometnu mrežu koja koristi i stanovnicima i turistima. Kao jedan od bitnih ciljeva projekta je poboljšanje urbane mobilnosti u cilju smanjenja prometnih gužvi tijekom cijele godine a naročito turističke sezone i to razvijanjem multimodalnih veza između luka, zračnih luka, željeznica i urbanih sredina, kako bi se poboljšala obrada putnika u programskom području.

Ključne aktivnosti uključuju strategiju intermodalne mobilnosti te pilot aktivnosti u cilju poboljšanja multimodalne mobilnosti. Impelmentacijom prekogranične strategije i provedbom pilot aktivnosti cilja se smanjiti pritisak na cestovni promet tijekom cijele godine a posebice turističke sezone. Projektno partnertvo će nakon analize i razmjene podataka o postojećim prometnim vezama pokrenuti tri pilot akcije usmjere na digitalna rješenja te pravni i tehnički okvir za uvođenje sustava jedinstvene karte održivim multimodalnim prometna rješenjima.

Projekt SUMMA dakle teži stvaranju zelenije, pristupačnije i povezanije regije, poboljšavajući kvalitetu života svojih stanovnika i poboljšavajući cjelokupno iskustvo putovanja.

Glavne aktivnosti SDŽ:

  1. Prva aktivnost podrazumijeva izradu pilot studije izvodljivosti i analize troškova za spajanje zračne luke Sv. Jeronim sa lukom Resnik u cilju rasterećenja okolnih prometnica u korist brodskog prijevoza.
  2. Druga aktivnost podrazumijeva izradu digitalne platforme za agregiranje prometnih podataka na područja cijele županije koji obuhvaćaju ulazne podatke svih prijevoznika s područja županije I ostalih partnera projekta.

U provedbi projekta sudjeluje osam partnera, četiri iz Italije i četiri iz Hrvatske:

Vodeći partner je Općina Caorle, a ostali partneri su Comune di Pescara, Instituto di Sociologia Internazionale di Gorizia, Comunita Riviera Friuliana, IRENA – Istarska Regionalna Energetska Agencija d.o.o., Grad Poreč, Grad Zadar i Splitsko-dalmatinska županija.

SUMMA – Održiva multimodalna mobilnost u Jadranskom priobalju i zaleđu, je projekt financiran kroz Program prekogranične suradnje Interreg Italija – Hrvatska, a provodit će se u razdoblju od 1. travnja 2024. do 31. ožujka 2026. Ukupan proračun projekta iznosi do 2.611.664,06 €, a budžet SDŽ-a je 400.000,00 € uz sufinanciranje programa od 80%.

 

Voditelj projekta: Ivan Parčina

SUMMA Project website; https://www.italy-croatia.eu/web/summa

 

Novosti vezane za projekt