20. veljače 2025.

SVJETSKI DAN SOCIJALNE PRAVDE: Solidarnost i pravda moraju biti temelj razvoja

U Splitu održan sastanak u sklopu projekta 3P4SSE i obilježen Svjetski dan socijalne pravde Danas, 20. veljače 2025. godine, u Splitu je održan sastanak u sklopu projekta 3P4SSE – Javno-privatno partnerstvo za društvenu i solidarnu ekonomiju, odobrenog u okviru Operativnog programa Interreg Središnja Europa. Projekt na području Republike Hrvatske provodi Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva u suradnji sa Splitsko-dalmatinskom županijom, a ovo događanje je okupilo međunarodne partnere iz Slovenije i Poljske, kao i brojne lokalne dionike iz područja društvene i solidarne ekonomije.

Sastanak je službeno otvorio župan Splitsko-dalmatinske županije, g. Blaženko Boban, istaknuvši kako društvena pravda i solidarnost moraju biti temelj gospodarskog i društvenog razvoja županije. Naglasio je važnost suradnje svih dionika u stvaranju pravednijeg društva, te istaknuo da su ovakve inicijative ključne ne samo za otvaranje novih prilika za zapošljavanje, već i za osiguravanje dostojanstvenih uvjeta rada te pružanje podrške najosjetljivijim skupinama društva.

Upraviteljica Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, gđa Cvjetana Plavša-Matić, naglasila je ključnu ulogu društvenog poduzetništva u stvaranju uključivijeg i održivijeg gospodarstva. Posebno je istaknula važnost vidljivosti, umrežavanja, izobrazbe i razmjene iskustava kao ključnih elemenata za razvoj funkcionalnih modela društvenog poduzetništva. U sklopu događanja predstavljene su aktivnosti na uspostavi Hrvatskog centra podrške društvenom poduzetništvu, koji ima za cilj izgradnju strukturiranog modela podrške inicijativama društvene i solidarne ekonomije na području Republike Hrvatske.

Tijekom sastanka svoja su iskustva predstavili i uključeni lokalni dionici: • Održivo d.o.o. – regenerativni životni sustavi kroz permakulturu, održivu arhitekturu i poljoprivredu • LAG Adrion – poticanje društvenog razvoja u ruralnim sredinama • ŠKMER – edukativne radionice iz kulinarstva za profesionalce, građanstvo te djecu i mlade • Centar za ruralni razvoj CERURA HR – iskustva Hrvatske mreže za društveno poduzetništvo Po završetku sastanka održan je prijem članova i članica Upravnog odbora Nacionalne zaklade, upraviteljice i zamjenika upraviteljice kod župana g. Bobana, povodom Svjetskog dana socijalne pravde.

Na sastanku se razgovaralo o budućim koracima za smanjenje društvenih nejednakosti i jačanje inkluzivnih politika i programa podrške društveno osjetljivim skupinama u Splitsko-dalmatinskoj županiji kao što su mladi i umirovljenici. Poseban naglasak stavljen je na osnaživanje marginaliziranih zajednica, unaprjeđenje pristupa obrazovanju, zapošljavanju i socijalnim uslugama, te promicanje društvene solidarnosti i održivog razvoja. Kao završni dio programa, sudionici su posjetili Ustanovu DES Split, vodeću instituciju za zapošljavanje osoba s invaliditetom, gdje su se upoznali s njenim radom i značajem za lokalnu i regionalnu zajednicu.