
- Početak provedbe projekta: 1.1.2019.
- Završetak provedbe projekta: 30.06.2021
- Ukupna vrijednost projekta: 2.846.100,00 €
- Nepovratna sredstva za realizaciju aktivnosti na području županije: 316.110,00 €
Projektni partneri
- Splitsko-dalmatinska županija
- Sveučilište u Splitu
- Zadarska županija
- Jadransko Jonska Euroregija
- Regija Molise
- Regija Veneto
- Općina Pescara
- Sveučilište u Bologni
- Eurelations Geie
- Grad Dubrovnik
Opis projekta
Projekt E-CITIJENS je sufinanciran kroz EU program INTERREG V-A Italija-Hrvatska (projekti tipa Standard) u okviru programske prioritetne osi 2. – „Sigurnost i otpornost“.
Splitsko-dalmatinska županija sudjeluje kroz projekt E-CITIJENS čiji je glavni cilj povećati sigurnost hrvatskog i talijanskog jadranskog bazena od prirodnih i ljudskih uzrokovanih katastrofa kroz poboljšanje preventivnog praćenja te hitnih mjera upravljanja, iskorištavajući karakteristike društvenih mreža i medija u svrhu značajnog povećanja sposobnosti civilne zaštite u smanjenju rizika od katastrofa.
Opći cilj projekta:
Projekt se bavi navedenim izazovima na način da osigurava civilnoj zaštiti i obalnoj straži učinkovite alate za predviđanje geofizičkih čimbenika i njihovih svojstava koji utječu na ljude, radi što bolje koordinacije hitnih intervencija i uspostavljanje što kvalitetnijih komunikacijskih kanala za pružanje komunikacije između institucija i građanstva uz korištenje informacija građana za integraciju podataka kod upravljanja u hitnim slučajevima.
Projekt nastoji razviti prekograničnu platformu za integriranje podataka o upravljanju u kriznim situacijama koji dolaze iz više izvora, uključujući i one koje pružaju građani putem društvenih medija. Na taj način mogu se brže proizvesti informacije i omogućiti građanima i službama civilne zaštite da učinkovito spriječe i / ili reagiraju na prirodne i katastrofe uzrokovane ljudskim djelovanjem.
Očekivani projektni rezultati:
Projekt nastoji ostvariti gore navedene ciljeve kroz prekograničnu suradnju kako bi:
I. stvorio brz i učinkovit sustav potpore odlučivanju za civilnu zaštitu;
II. napravio, održao i ažurirao javni „real-time“ kanal o pojavama rizika i ugroza kroz prikupljanje i obradu informacija koje građani dobrovoljno pružaju putem društvenih medija (građansko novinarstvo);
III. provodio podizanje svijesti građana o intervencijama kako bi oni djelovali kao „aktivni senzor“ za izvanredne situacije putem društvenih medija.
Više informacija na:
Link na web stranicu projekta: https://www.italy-croatia.eu/web/e-citijens
Link na Facebook stranicu: https://www.facebook.com/E-Citijens-Project-2323491174383640/
Link na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCc0NOkkUf9DEMZvyHVIUq_A