Projektni partneri
- NATIONAL RESEARCH COUNCIL – INSTITUTE OF MARINE SCIENCES (CNRISMAR)
- SPLITSKO DALMATINSKA ŽUPANIJA
- DUBROVAČKO NERETVANSKA ŽUPANIJA
- HRVATSKE VODE
- ASET SPA
- REGIJA MARCHE
- REGIJA ABRUZZO
- UNIVERSITY OF URBINO "CARLO BO"
- METRIS CENTAR
Opis projekta
Projekt INTERREG V-A Italija-Hrvatska (projekti tipa Standard) pod nazivom "Upravljanje vodama u cilju smanjenja mikrobiološkog zagađenja kupališta“ – (engl. Water management solutions for reducing microbial environment impact in coastal areas), (skraćenica projekta:WATERCARE) se bavi razvojem sustava za uzbunjivanje koji u slučaju fekalne kontaminacije kupališta na pilot područjima (ušća rijeka) omogućava trenutno upozorenje u realnom vremenu. Sustav će biti sposoban i predvidjeti događanja nekoliko sati unaprijed te na taj način omogućiti preventivno prepoznavanje potencijalnih ekoloških rizika od fekalne kontaminacije kupališta uzrokovanih neobičnim visokim padalinama (kao posljedica klimatskih anomalija).
Opći cilj projekta:
Opći cilj projekta je dati smjernice odnosno alternativni model upravljanja obalnim vodama u skladu s WFD i MSFD direktivama. Model upravljanja kvalitetom voda za kupanje integrirat će tehnički, pravni, politički i financijski aspekt, a kako bi se omogućila koordinirana prekogranična provedba integriranog plana upravljanja vodama, podržala razmjena znanja, iskustva i sposobnosti za kontinuirano sprijećavanje, minimiziranje i konačnu eliminaciju ulaska bakterijskih patogena u obalne vode.
Očekivani projektni rezultati:
Razvit će integrirani sustav kvalitete vode WQIS kojeg čini:
- mreža meteorološkog, hidrološkog i mikrobiološkog praćenja otpadnih ispusta, rijeka, potoka i obalne vode koja se temelji na senzorima, analizama i sistemu alrmiranja
- numerički model obalnih voda (FOM) koji simulira i prognozira disperziju baketrija u kupališnim vodama.
Prikupljeni podaci bit će pohranjeni u specifičnu bazu podataka za praćenje koja će se koristiti za upozorenje/alarmiranje u stvarnom vremenu, a kako bi se optimalno upravljalo kakvoćom rijeka / obalnih voda, identificirala bakterijska disperzija putem FOM – a, a time i kritična područja u kojima će se zabraniti kupanje.
FOM alat će se temeljiti na SHYFEM kodu, hidrodinamičkom modelu otvorenog koda koji osigurava visoku rezoluciju obale. Izlazni model će pratiti koncentraciju bakterija u priobalnim vodama u vremenskom intervalu od najviše 3 dana. Također će dati prognoze struja, temperature vode i saliniteta.
WQIS mreže (Integrirani sustav praćenja kvalitete vode) će se primijenti i implementirati u svakom pilot području (Cetina Raša, Neretva, Pescara, Fano), a fokus će biti urbana područja s kanalizacijskim ispustima i rijeke. Prikupljeni meteorološki/hidrološki i bakteriološki podaci će se spremati u u geografsku bazu podataka kojoj će biti osiguran slobodan pristup putem kreirane web-stranice. Nakon generiranja sustava upozorenja/alarmiranja, korisniku će biti omogućen pristup izlaznim podacima koji proizlaze iz modela, a koji će omogućavati simulaciju i prognozu bakterijske disperzije u obalnim vodama te tako utvrditi kritična područja za kupanje.
WQIS će pružiti sustav upozorenja u stvarnom vremenu koji će podržati optimalno upravljanje kvalitetom vode i protokom oborina kroz kanalizacijsku mrežu u more. Drastično će povećati sposobnost ranog upozoravanja za procjenu kontaminiranosti obalnih voda. Temeljem obavijesti prijavljenih u sustavu upozorenja u realnom vremenu, svi relevantni dionici će moći primijeniti sve potrebne mjere za smanjenje bakterijskog onečišćenja u vodi koju ispuštaju postrojenja za obradu vode.
Više o projektu Watercare pogledajte na http://www.italy-croatia.eu/