Tijekom prosinca održane fokusne grupe i intervjui s predstavnicima korisničkih skupina i predstavnicima Hrvatskog zavoda za socijalni rad

Kako bi se izradio županijski socijalni plan, potrebno je provesti nekoliko različitih aktivnosti propisanih Pravilnikom o jedinstvenoj metodologiji za procjenu potreba (NN 90/23), a od kojih je jedna od važnijih izrada procjene potreba (obrazac 5). Procjena potreba bi trebala biti utemeljena na socijalnim rizicima i problemima na koje želimo odgovoriti socijalnim uslugama i trebalo bi uzeti u obzir cijeli životni tijek, od rane intervencije/prevencije do srednjoročne potpore i dugoročne skrbi, pa se potrebe procjenjuju na način da se prvo utvrdi koliko je opseg stanovništva u potrebi za socijalnim uslugama. U drugom koraku se procjenjuje trenutni obrazac i razina pokrivenosti socijalnim uslugama da bi se u trećem koraku utvrdio opseg jaza između potreba i trenutne ponude. Pri izradi socijalnog plana i mapiranju usluga je važno uključiti osim socijalnih usluga propisanih zakonom i sve druge inovativne i projektno financirane socijalne usluge koje pružaju licencirani i nelicencirani pružatelji socijalnih usluga, kao što je poželjno uključiti različite izvore i vrste podataka, kao i različite dionike i korisnike socijalnih usluga. Važno je identificirati, uključiti i angažirati ključne dionike rano u procesu procjene potreba kako bi se osiguralo da su stajališta dionika oblikovala donošenje odluka i raspodjelu resursa, te da su njihova stajališta integrirana u naknadne procese strateškog planiranja.

 

U proces izrade plana su uključeni predstavnici korisnika (korisničkih skupina) kako bi se dobili dublji uvidi u dostupnost usluga u pogledu prometne povezanosti, pristupačnosti institucija i radnog vremena, odnosa stručnjaka ili okoline, dostupnosti informacija i jezične/komunikacijske dostupnosti, na način da su se uputili anketni upitnici za jedinice lokalne i regionalne samouprave (16 gradova i 39 općina), te su se obavili intervjui s predstavnicima Hrvatskog zavoda za socijalni rad (9 područnih ureda na području Splitsko-dalmatinske županije i Obiteljski centar, Područna služba Splitsko-dalmatinska).

Održani su pojedinačni intervjui s predstavnicima korisničkih skupina tijekom mjeseca prosinca, a fokusne grupe su održane u razdoblju od 09.-16. prosinca 2024. godine na način da se održalo jedanaest fokusnih grupa prema temama:

  • Siromaštvo (jedna grupa)
  • Mladi, djeca i mladi bez odgovarajuće roditeljske skrbi, djeca i mladi s problemima u ponašanju (jedna grupa)
  • Starije osobe (jedna grupa)
  • Nasilje (jedna grupa)
  • Ovisnost (jedna grupa)
  • Mentalno zdravlje (jedna grupa)
  • Djeca s poteškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom (ustanove, korisnici i roditelji, jedna grupa)
  • Djeca s poteškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom (udruge, korisnici i roditelji, četiri grupe)

 

Splitsko-dalmatinska županija u sklopu Programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027.“, Natječaja: „Izrada županijskih socijalnih planova“, ograničeni (trajni) poziv Europskog socijalnog fonda plus i temeljem Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava: kodni broj SF.3.4.08.01.0016 provodi projekt: „Socijalni plan Splitsko-dalmatinske županije“ u razdoblju od 19.07.2024.-19.04.2025. godine, a koji je ukupne vrijednosti 81.123,95 eura i u 90%-tnom iznosu se sufinancira sredstvima Europske unije.

Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.