Održan sastanak hrvatskih projektnih partnera u okviru projekta DesirMED

Splitsko-dalmatinska županija jedna je od pet regija koje sudjeluju u petogodišnjem DesirMED projektu (Demonstracija i uključivanje rješenja utemeljenih na prirodi za transformaciju Mediterana u prostor otporan na klimatske promjene), a koji financira Europska unija.

Naša Županija se nalazi u središnjem dijelu Jadrana i  ima visoko urbanizirana obalna područja izložena  porastu razine mora i drugim klimatskim prijetnjama poput toplinskih valova, suša, poplava i olujnih priobalnih valova. Unutar projekta ima ulogu demonstracijske regije, a koji je stekla usvajanjem Plana upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem, studijsko-planskog dokumenta čija je zadaća informirati donositelje razvojnih odluka i sve dionike razvoja u obalnom području o stanju, postojećim izazovima, predstojećim rizicima i preporučenim upravljačkim i razvojnim smjerovima i praksama. Projekt DesirMED će nam pomoći u testiranju inovativnih rješenja za upravljanje tim izazovima.

Dana 05.07.2024. održan je sastanak hrvatskih partnera DesirMED  projekta.

Sastanak je organizirala Splitsko-dalmatinska županija te su uz istu bili prisutni predstavnici Centra za regionalne aktivnosti Programa prioritetnih akcija (CRA/PPA), Sveučilišta u Splitu, Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu i Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce.  Na sastanku je izvršen pregled zadataka po radnim paketima i predstojećih aktivnosti s naglaskom na radne pakete WP1, WP4 i WP5.  Dogovoreno je pokretanje inicijative za osnivanje radnog tijela od strane Savjetodavnog vijeća za integralno planiranje i upravljanje  obalnim područjem  Splitsko dalmatinske županije, a čime će se dati značajan doprinos identifikaciji problema i primjeni rješenja u pilot područjima.

Projektni partner PAP RAC će napraviti sažetak Obalnog plana SDŽ  na engleskom i francuskom jeziku, a koji će biti dostupan javnosti putem  platforme znanja za jadransku regiju koja sadrži pregled različitih mogućnosti prilagodbe, slučajeve iz prakse, dokumente sa smjernicama, zakonske okvire te druge korisne materijale o prilagodbi na klimatske promjene. U organizaciji Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj „Sunce“, a u okviru komunikacijskih aktivnosti, hrvatski projektni partneri će gostovati na radijskim emisijama.

Na sastanku je predstavljen projekt Horizon Europe Atlantic-Arctic Agora A-AAGORA struktuiran  za podršku misiji Europske komisije o „Obnovite  naše oceane i vode do 2030“, a koji ima za cilj zaštitu i   obnovu morskih i slatkovodnih ekosustava i bioraznolikosti; zaštititi vrijedne ekosustave koji se nalaze u obalnim zajednicama posebno osjetljivim na utjecaje klimatskih promjena te ublažiti učinke klimatskih promjena , istovremeno promičući društvenu dobrobit.

Budite aktivni sudionik promjena, pratite nas na društvenim mrežama!

Instagram:  @desirmed.eu 
Facebook: @DesirMED.EU
LinkedIn: @DesirMED
TikTok: @desirmed_eu